Hi there! You are currently browsing as a guest. Why not create an account? Then you get less ads, can thank creators, post feedback, keep a list of your favourites, and more!
MTS has all free content, all the time. Find out how YOU can help to keep it running. Tell me how...

English Names For Everyone

by Diffevair Posted 3rd Mar 2018 at 11:02 AM - Updated 9th Mar 2018 at 12:53 AM by Pawlq
 
38 Comments / Replies (Who?) - 19 Feedback Posts, 18 Thanks Posts
Thanks are currently OFF: Show Thanks Posts for this thread
Page 1 of 2
Test Subject
THANKS POST
#2 Old 3rd Mar 2018 at 11:11 AM
Oh, my hero ;p
Instructor
THANKS POST
#3 Old 3rd Mar 2018 at 11:53 AM
I use american ones but I'm all for trying this thx
Test Subject
THANKS POST
#4 Old 3rd Mar 2018 at 12:05 PM
Hi! Can you make a tutorial? I want to change them to Japanese
Test Subject
THANKS POST
#5 Old 3rd Mar 2018 at 12:15 PM
No chyba żartujesz... Dosłownie wczoraj doszłam w końcu do tego jak zmieniać imiona, bo nigdzie nie mogłam znaleźć aktualnego, właśnie takiego moda jak ten! Dzięki, dobry człowieku, dobra robota!
Field Researcher
Original Poster
#6 Old 3rd Mar 2018 at 12:37 PM
Quote: Originally posted by Mimesis
No chyba żartujesz... Dosłownie wczoraj doszłam w końcu do tego jak zmieniać imiona, bo nigdzie nie mogłam znaleźć aktualnego, właśnie takiego moda jak ten! Dzięki, dobry człowieku, dobra robota!

Siedziałem nad tym bardzo długo - dobre 6 mc grzebałem aby odkryć jak wpłynąć na generator imion w CAS
Instructor
THANKS POST
#7 Old 3rd Mar 2018 at 1:03 PM
a moze jakas polska wersja zastepujaca te Wiaderka i Trzewiki? wiecej klasycznych, polskich Kowalskich itd? takich ladnych polskich nazwisk zamiast infantylnych ktore dostajemy w polskiej wersji
Test Subject
#8 Old 3rd Mar 2018 at 1:19 PM
Quote: Originally posted by aadrianova
a moze jakas polska wersja zastepujaca te Wiaderka i Trzewiki? wiecej klasycznych, polskich Kowalskich itd? takich ladnych polskich nazwisk zamiast infantylnych ktore dostajemy w polskiej wersji


Mam nadzieję, że autor nie będzie miał nic przeciwko "reklamowaniu konkurencji", ale są dwa takie mody, o których wiem:

http://www.modthesims.info/download.php?t=553005
https://www.youtube.com/watch?v=t4drMT6-vzs&t=

Osobiście korzystałam do tej pory z drugiego, nie wiem jak z aktualnością pierwszego.
Field Researcher
THANKS POST
#9 Old 3rd Mar 2018 at 1:24 PM
So it just adds names to the database? I didn't mind the names too much its just someone of them i couldn't pronounce haha but i would just change them manually but i like this i'll give it a go
Field Researcher
Original Poster
#10 Old 3rd Mar 2018 at 1:25 PM
Quote: Originally posted by Mimesis
Mam nadzieję, że autor nie będzie miał nic przeciwko "reklamowaniu konkurencji", ale są dwa takie mody, o których wiem:

http://www.modthesims.info/download.php?t=553005
https://www.youtube.com/watch?v=t4drMT6-vzs&t=

Osobiście korzystałam do tej pory z drugiego, nie wiem jak z aktualnością pierwszego.


Levkoni i Merta zrobili wersję dodając imiona do puli, a nie zamieniając je na inną pulę. Trochę inny mod
Test Subject
THANKS POST
#11 Old 3rd Mar 2018 at 1:32 PM
Co do mojego moda to od razu uprzedzam: on działa, natomiast jest niekompatybilny od dodatku Psy i Koty w takim sensie, że psy i koty dostają ludzkie imiona, tak samo z nowym pakietem z dżunglą szkielety dostają ludzkie imiona. Nie wiem, czy to poprawię bo dużo roboty z tym jest, a ja nie mam czasu :P
Test Subject
THANKS POST
#12 Old 3rd Mar 2018 at 1:42 PM
I love you.
I was waitinng for this SO long!
Test Subject
THANKS POST
#13 Old 3rd Mar 2018 at 2:37 PM
Thank you! Spanish names are so boring! hahaha
Lab Assistant
THANKS POST
#14 Old 3rd Mar 2018 at 4:48 PM
You have no idea how much I needed this
Lab Assistant
#15 Old 3rd Mar 2018 at 5:20 PM
Hello. Any plans for an American English names version?
Field Researcher
Original Poster
#16 Old 3rd Mar 2018 at 5:51 PM
Quote: Originally posted by gigihuxtable
Hello. Any plans for an American English names version?

Do you want change American names for another language?
Instructor
#17 Old 3rd Mar 2018 at 10:03 PM
Quote: Originally posted by Mimesis
Mam nadzieję, że autor nie będzie miał nic przeciwko "reklamowaniu konkurencji", ale są dwa takie mody, o których wiem:

http://www.modthesims.info/download.php?t=553005
https://www.youtube.com/watch?v=t4drMT6-vzs&t=

Osobiście korzystałam do tej pory z drugiego, nie wiem jak z aktualnością pierwszego.

dzięki
Rabid Recoloring Renegade
retired moderator THANKS POST
#18 Old 4th Mar 2018 at 5:13 AM
I tried doing this for myself a long time ago, and never finished it, so I know how hard you worked on this. Great job! Except now, I like the Latin names, and want to keep those ones along with the English LOL!
Test Subject
THANKS POST
#19 Old 4th Mar 2018 at 10:32 AM
Thank you!
Test Subject
THANKS POST
#20 Old 4th Mar 2018 at 3:54 PM
Thank you so much!!! I am all for a variety of names from different cultures but ever since City Living came out, there were more names that I couldn't even begin to pronounce than English names so I would manually changed some. This is so awesome, now I can randomly change just a few names to be culturally different versus tediously spending time changing nearly all the townie names that are randomly generated!
Test Subject
THANKS POST
#21 Old 4th Mar 2018 at 4:11 PM
Thanks so much you have absolutely no clue how much i needed this. The german names are just terrible thanks
Scholar
#22 Old 4th Mar 2018 at 4:11 PM
Quote: Originally posted by gigihuxtable
Hello. Any plans for an American English names version?


This is the English (US) names version.

This is for games in foreign languages to get the same names as in an English (US) game.
Test Subject
THANKS POST
#23 Old 4th Mar 2018 at 8:25 PM
Dzieki! Tego mi brakowalo! :D
Field Researcher
Original Poster
#24 Old 5th Mar 2018 at 12:53 PM
Quote: Originally posted by Foxia
Dzieki! Tego mi brakowalo! :D

Cieszę się

My tumblr: diffevair-mods.tumblr.com
Test Subject
THANKS POST
#25 Old 5th Mar 2018 at 11:36 PM
I have been looking for something like this! Thank you so much for sharing!
Page 1 of 2